Yaralanmalı trafik kazası sonrası bedeni hasar tazminatı

Yaralanmalı Trafik Kazası

Yaralanmalı trafik kazası, bir kaza meydana geldiğinde taraflardan birinin ya da birkaçının bedeni hasar uğramasıdır. Bu tür kazalarda yaralanmanın genellikle daha az kusurlu olan tarafta olması bedeni hasar tazminatı ve hak ileri sürme durumunu ortaya çıkarmaktadır. Peki, yaralanmanın gerçekleştiği bir trafik kazasında hangi haklardan söz edilebilmektedir?

Yaralanmalı Trafik Kazası Sonrası

Trafikte gerçekleşen kaza sonrasında taraflardan biri ya da birkaçının yaralanması gerçekleştiğinde bedeni hasar tazminatı söz konusu olur. Tazminatın kazanın niteliğine ve doğurduğu sonuçlara bağlı olarak maddi ya da manevi olması mümkündür. Burada en önemli konu tazminat davasına konu olan hasarların karşı taraftan zamanında ve eksiksiz talep edilmesidir. Peki, yaralamanın ortaya çıkmasıyla birlikte ne tür haklar ileri sürülebilir? İşte yaralanmalı trafik kazası ile alakalı bütün merak ettikleriniz!

Yaralanmalı kaza meydana geldiğinde öncelikle bireyin bedenen karşılaştığı hasarları gidermek gerekir. Bu nedenle de manevi tazminat davası açılması söz konusudur. Burada kişinin sakat kalması ve bir süre acı çekmek durumunda olması dikkate alınmaktadır. Öte yandan yaralanmanın ortaya çıkmasıyla gerçekleşen maddi hasar da dava konusu olabilmektedir.

Trafik Kazalarında Kusur Önemli mi?

Yaralanmalı trafik kazası gündeme gelmesiyle birlikte taraflar kaybolan haklarını öne sürmek adına harekete geçer. Bu çerçevede kusur oranı çok büyük önem taşımaktadır. Çünkü kazanın meydana gelmesine neden olan tarafın kendi hatası söz konusudur. Yaralanmış olması bir hak talebi ortaya çıkmasına engel olmaktadır. Hem maddi hem de manevi tazminatın öne sürülebilmesi adına taraflar kusur oranını değerlendirerek hareket eder.

Bedeni hasar gerçekleşmesi sonrasında kusurlu olan tarafın dava açması ya da hak öne sürmesi herhangi bir kazanım sağlamayacaktır. Çünkü yaralanmalı trafik kazası meydana gelmesinin temeli kusurlu tarafın yanlış eylemidir. Bu durumda bir dava açması ya da hak öne sürmesi bu taraf için pek de muhtemel olmayacaktır. Yaralanmalı trafik kazaları söz konusu olduğunda tarafların haklarıyla ilgili çok önemli detayları öğrenmeleri gerekir. Böylelikle yaşanması muhtemel hak kayıplarının

Siz de yaralanmalı kaza geçirdiyseniz, bedeni hasar ortaya çıkmışsa ve haklarınızı bilmiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size her konuda destek olurken haklarınızı da korumanızı sağlayacağız. Yaralanmalı kaza hakkında profesyonel ekibimizle hemen bir görüşme planlayın. Alacağınız bilgilerle haklarınızı koruyabileceğinizi unutmayın.