Trafik Kazası Sonrası Ceza Davası

Trafik Kazası Sonrası Ceza Davası

Trafik kazası sonrası ceza davası ölüm ya da ciddi yaralanmaların meydana gelmesi ile söz konusu olur. Kazada ceza verilecek olan tarafın kusurlu olması şartı aransa da kusurun oranı ve verilecek ceza her olayda eşit bir şekilde değerlendirilmemektedir. Bu kapsamda trafik kazası sonrası ceza davası açılabilmesi ile ilgili gerekli detayları iyi bilmek gerekmektedir.

Trafikte seyreden araçların çarpışması sonrasında zararları gidermek gerekir. Finansal ve bedensel hasarların ortadan kaldırılmasında ceza davalarına başvurulmaktadır. Ceza davasına başvurulması beklenen ceza davaları ile alakalı bir nedensellik bağından da söz etmek mümkündür. Bu kapsamda tarafların bir ceza davası öne sürebiliyor olması için illiyet bağı şarttır.

Trafik Kazası Sonrasında Ceza Davası Nerede Görülmektedir?

Trafikte seyreden araçların çarpışması ya da yaya ile aracın çarpışması sonrasında çeşitli sorunlar ortaya çıkar. Bunlar yaralanma, sakatlık ve ölüm gibi hallerdir. Bu tür durumlarda zarar gören taraf zarara neden olan tarafa karşı ceza davası açma hakkına sahiptir. Söz konusu dava gerekli bilgi ve belgelerin toplanması ile açılmaktadır.  Ceza davası, olayın gerçekleştiği yere en yakın Ceza Mahkemesi nezdinde açılmaktadır. Dava açılan mahkemenin kişinin ikametinin bağlı olduğu Ceza Mahkemesi de olmaktadır.

Dava açılması sonrasında mahkeme gerekli değerlendirmeleri yaparak haksız olan tarafın kim olduğuna hükmeder. Bu çerçevede tazminat ödemesi ya da hükümlülük gibi durumların ortaya çıkması da söz konusu olabilmektedir. Siz de trafik kazası sonrası ceza davası süreçlerini inceleyerek sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Kaza Sonrasında Mahkeme Süreci ve Kusur Oranı

Bir trafik kazası sonrası ceza davası kaza meydana geldikten sonra zarar gören tarafın dava açabilmesi için kusur oranı belirlenmesi gerekmektedir. Kusur oranının belirlenmemesi davanın sonuçlanmasının önünde ciddi bir engel olur. Burada baz alınacak olan en önemli husus Kaza Tespit Tutanağı olur. CMK Madde 63 gereğince bir bilirkişi ataması yapılarak rapor düzenlemesi gerçekleştirilmektedir.

Bilirkişi tarafından düzenlenen rapor ve mahkeme tarafından yapılan değerlendirme çerçevesinde karar alınmaktadır.  Alınacak kararın örnek olay, kaza tespit tutanağı ve buna uygun düzenlenen bilirkişi raporuna göre alınması söz konusudur. Bu çerçevede adilce ortaya çıkarılması mümkündür. Siz de trafik kazası sonrası ceza davalarında bizimle iletişime geçerek merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz. Ekibimizle hemen iletişime geçin.