trafik kazası tazminatı almak, Kaza Yaptım Tazminat Alabilir Miyim?

Kaza Yaptım Tazminat Alabilir Miyim?

Trafik kazası tazminatı alabilir miyim? sorusu sık sık sorulan bir sorudur. Genel olarak trafikte seyir halinde olan araçların başka araçlara, yayalara ya da bir yere çarpması durumunda meydana gelen olumsuz bir durum olarak ifade edilmektedir. Yaşanmış olan söz konusu durumun karşısında maddi hasarlar doğabilir. Bunun yanı sıra ölüm ve yaralanma gibi durumlarda meydana gelebilir. Trafik kazası tazminatı hesabı ile kazadan sonra herhangi bir mağduriyetin olması engellenebilmektedir. Maddi hasarlı, ölümlü, yaralanmalı trafik kazalarında ödenmesi gereken  tazminat tutarının en doğru şekilde hesaplanması gerekir. Bunun için sigorta poliçesinde bulunanlar göz önüne alınmaktadır.

Bireylerin trafik kazası sonrasında tazminat alabilmeleri için çeşitli prosedürleri yerine getirmeleri gerekmektedir. Bunun yanı sıra başvurunun da zamanında gerçekleştirilmesi çok önemlidir. Peki, trafik kazası tazminatını kim alır? Şimdi gelin, bu konu ile ilgili detayları inceleyelim.

Maddi Tazminat

Kaza doğrultusunda yaralanan kazazedelerin kazaya neden olan kusurlu aracın sigortasına, araç sürücüsüne ve araç sahibine maddi tazminat talebinde bulunması mümkündür. Bu trafik kazası tazminatı içerisinde geçici bakıcı giderleri, ferdi kaza tazminatı, tedavi giderleri, geçici iş görmezlik tazminatı ve sürekli iş görmezlik tazminatı gibi çeşitli tazminat kalemleri bulunmaktadır. Bunlar için maddi tazminat başvurusu gerçekleştirilebilmektedir.

Manevi Tazminat

Kaza doğrultusunda yaralı kazazede, kazada kusurlu aracın sigortasına, araç sürücüne, araç sahibine manevi tazminat açabilmektedir. Trafik kazası tazminatı hesaplaması sırasında birçok durum değerlendirilmektedir. Yaralı kazalarda yararlı kişilerin cinsiyeti, yaşı, kazadaki hasar ve kusur durumu, gelir durumu, maluliyet oranı tazminat hesaplamalarında önemlidir.

Trafik Kazası Tazminat Başvurusu 

Yukarıda bahsedilen hususlar doğrultusunda trafik kazası tazminatı için evrakların sigorta şirketine gönderilmesi gerekmektedir. Bu durumda 15 gün içerisinde sigorta şirketi tarafından cevap alınması beklenmektedir. Hesaplama ve incelemeler tamamlandıktan sonra maluliyet raporu alınır. Heyet raporunun kalıcı ve sürekli olması son derece büyük bir önem arz etmektedir. Felç olma, uzuv kaybetme gibi kalıcı hasarların olduğu heyet durumlarda heyet raporu hemen alınır. Ancak her trafik kazası sonrasında tazminat alınamaz. Yararlanan ya da vefat edenin trafik kazası tespit tutanağında haklılığının gösterilmesi gerekir.