Trafik Kazası Maluliyet Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Trafik Kazası Maluliyet Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Trafik kazası maluliyet tazminatı nasıl hesaplanır? diye merak mı ediyorsunuz? Bu durumda tazminat hesaplama ile alakalı dikkate alınan bütün detayları değerlendirmek gerekir. İşte trafik kazası sonrasında ortaya çıkan maluliyete yönelik tazminat talepleri ile alakalı bütün merak edilenler!

Trafik kazasından sonra ortaya çıkan maluliyet vücut bütünlüğündeki eksiklik ve yetersizlik durumu olarak tanımlanmaktadır. İnsan vücudundaki organların %100 çalışmaması durumu olarak da değerlendirilen maluliyet nedeniyle kişinin yaşam standartlarında ciddi bir olumsuzluk ortaya çıkar. Bu nedenle de yaşanan eksikliklerin ortadan kaldırılması adına maluliyet tazminatına başvurulmaktadır. Peki, maluliyet tazminatı nasıl değerlendirilmektedir?

Trafik Kazası Maluliyet Tazminatı Hesaplama Unsurları

Trafik kazasının meydana gelmesi sonrasında ortaya çıkan maluliyetin zararlarını ortadan kaldırmak adına tazminat hesaplaması yapmak gerektiği açık. Bu çerçevede aşağıdaki unsurların dikkate alınması söz konusu olmaktadır.

Kusur Durumu

Trafik kazasının meydana gelmesinde tarafların kusurları maluliyet tazminatını hesaplanmasında en önemli faktörlerdendir. Bu çerçevede kusur arttıkça tazminat miktarında da azalma meydana gelir.

Maluliyet Durumu

Maluliyetin ne kadar süreyle gerçekleşeceği ve iyileşme sonrasında ne kadarlık bir hasar kalacağı düşünülerek tazminata hükmedilmektedir. Burada önemli olan maluliyet durumunun süresi ve etkisidir.

Trafik Kazası Maluliyet Tazmiatı için Gelir Durumu

Trafik kazasının gerçekleştiği tarihte bireyin kazancı esas alınarak gelir durumu ile alakalı değerlendirmeler yapılmaktadır. Ancak gelir durumuyla alakalı net bir belge olmadığında asgari ücret baz alınarak bir maluliyet tazminatına hükmedilmesi söz konusu olur.

İndirim Durumu

İndirim, trafik kazası maluliyet durumu bağlamında değerlendirilen ve pek çok yönden adil bir kararı sağlayan husustur. Kusur durumunun yarı yarıya olması durumunda maluliyet tazminatı ödemesinin %50 oranında düşürülebileceği düşüncesi hakimdir.

Siz de trafik kazası maluliyet tazminatı talep etmek mi istiyorsunuz? O halde tazminat hesaplamasını titiz bir şekilde tapmak adına destek almalısınız. Profesyonel bir bakış açısıyla hareket eden ekibimiz bütün taleplerinize cevap verir. Bu çerçevede daha başarılı bir sürece odaklanmak mümkün olur. Bizimle iletişime geçerek trafik kazası maluliyet tazminatı ile alakalı bütün soru işaretlerinize cevap verebilirsiniz. Üstelik ekibimizin tecrübesiyle tazminatınızı net olarak hesaplayabilirsiniz.