Trafik Kazası Maluliyet Raporu Nedir?

Trafik Kazası Maluliyet Raporu Nedir?

Trafik kazası maluliyet raporu, trafik kazasından sonra alınan resmi bir evrak olarak bilinmektedir. Bu rapor trafik kazası nedeniyle ortaya çıkan maddi ve manevi hasarların giderilmesini amaçlamaktadır. Alınan rapor doğrultusunda araç sürücüsü, sahibi, işleteni ya da sigorta şirketi de davaya dahil edilerek tazminat öne sürülmektedir.

Türk Hukuk Sistemi’nde Borçlar Kanunu Madde 49 uyarınca trafik kazasında meydana gelen bedensel ve finansal zararın giderilmesi bir haktır. Kaza nedeniyle bir sakatlık yaşayan ve işini yapmaya engel durumlarla karşılaşan kimseler maddi ve manevi tazminat davası açılmaktadır. Bu davalarda aşağıdaki koşulları kanıtlamak adına trafik kazası maluliyet raporu verilmektedir.

  • Maddi ve Manevi Zararlar
  • Bedensel Zararlar
  • Sakat Kalma Hali
  • Ölüm

Kaza İş Görmezlik Raporu Neleri Esas Alır?

Trafik kazaları sonrasında maddi ve manevi hasarların ortaya çıkmış olması bir rapor almayı gerektirmektedir. Bu çerçevede hasarın kazadan kaynaklandığı ile alakalı nedensellik ilişkisi kurulmaktadır. Peki, bu rapor ile bağlantılı olarak ne tür durumlar ele alınmaktadır? İşte trafik kazası maluliyet raporunda ele alınan konular!

  • Kişinin sakatlık detayları
  • Kişinin vefatı
  • Fiziksel anlamda ortaya çıkan zarar
  • Finansal anlamda ortaya çıkan zarar

Tüm bu faktörler değerlendirildikten sonra maluliyet raporu düzenlenmektedir. Düzenlenen rapor tazminat konusunda nihai kararın alınmasını sağlar. Bu nedenle de raporun doğru bilgiler içerdiğinden emin olunmalıdır.

Trafik Kazası Sonrasında Raporu Kim Verir?

Trafik kazası meydana gelmesi sonrasında rapor devlet hastaneleri tarafından verilmektedir. Burada önemli olan heyet tarafından yapılan incelemeler neticesinde en doğru kararın alınmış olmasıdır. Çünkü maluliyet raporu maddi ve manevi tazminat talebinde kullanılacaktır. Eksik ya da yanlış bir rapor taraflardan bir tanesi için ciddi anlamda kayıplara neden olacaktır.

Maluliyet raporu ile geçici iş görmezlik raporu birbiri ile karıştırılmamalıdır. Çünkü bu iki rapor arasındaki temel farklılık iş görememe durumunun süresidir. Geçici iş görmezlikte birey için hasar kalıcı değilken maluliyet raporunda kalıcı hasarların ortaya çıktığından söz etmek gerekmektedir. Rapor alma ve diğer bütün konularla alakalı soru işaretlerinizi gidermek adına bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ekibimizden destek almayı unutmayın.