Tır Kazası Tazminatı

Tır Kazası Tazminatı

Tır kazası tazminatı, bireylerin bir tırın karıştığı trafik kazası sonrasında yaşadıkları kayıpları tazmin etmek adına başvurdukları çözümlerdir. Tırlar genellikle yük taşımacılığında kullanılan araçlar olurken trafik kazasına en çok karışan araç türleridir. Şoförlerin hâkimiyeti kaybetmesi ya da uzun yol nedeniyle görülen uykusuzluk durumları tır kazalarının temelidir. Peki, bir tır kazası meydana gelmesi halinde tazminat hakkı nasıl olacaktır?

Tır kazalarının ortaya çıkmasından sonra tazminat hakkı maddi ve manevi olmak üzere farklı şekillerde öne sürülebilmektedir. Bu çerçevede tır kazasının taraflar için ne tür sonuçlar doğuracağına daha yakından bir göz atabilirsiniz. İşte trafik kazaları sonrasında yaşanan tazminat davaları ve merak edilen bütün konular!

Tır Kazası Tazminatı – Maddi Tazminat Davası

Tırın bir kazaya karışması sonrasında hem tırda hem de karşı araçta bir hasar meydana gelmesi muhtemeldir. Kusuru az olan tarafın maddi hasarın karşılanması adına açacağı dava tır kazası maddi tazminat davası olacaktır. Bu sayede ortaya çıkan hasarın giderilmesi sağlanırken kazanın yarattığı yıkım da bir nebze olsun ortadan kaldırılmaya çalışılmaktadır. Kazada aracın ciddi hasar alması sonrasında ‘Değer Düşüklüğü Davası’ da açılabilecektir.

Siz de bir tır kazasına karıştıysanız tır kazası tazminatı değerlendirmelisiniz. Bu konuda en özel alternatiflerden bir tanesi ekibimizden bilgi almaktır. Böylelikle tazminat hakkınızla alakalı bütün detayları öğrenmek olacaktır.

Tır Kazasında Manevi Tazminat

Tırın karıştığı bir trafik kazasında ölüm ya da yaralanma halinde manevi tır kazası tazminatı davası hakkı doğar. Bu hakkın ortaya çıkması adına belirli koşulların gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Ölümün kaza ile bir nedensellik bağının olması gerekir. Ayrıca ölenin daha az kusurlu olması durumunda manevi tazminat davasına başvurulacaktır. Ölümün yanı sıra yaralanma nedeniyle kişinin duyduğu acı ve elemi de tazmin etmek mümkündür. Bu durumda manevi tazminat davasına başvurulabilecektir.

Siz de manevi tazminat konusunda en başarılı sonuçlara ulaşmak istiyorsanız yukarıdaki detayları dikkate almalısınız. Trafik kazası tazminatı konusunda merak ettiğiniz diğer konuları profesyonel ekibimizden destek alarak sonuçlandırabilirsiniz. Profesyonel ekibimizle tır kazası tazminatı ile ilgili bütün soru işaretlerinize cevap veriyoruz. Üstelik sorunsuz bir sürece de kapı aralıyoruz.