Tarlada Traktör Kazası Tazminatı

Tarlada Traktör Kazası Tazminatı

Tarlada traktör kazası tazminatı, sigorta poliçelerinde açıkça yazmayan ve tazminata konu olup olmadığı tartışılan bir husustur. Bu çerçevede tarımsal üretimde kullanılan traktörlerin tarlada kaza yapması ile alakalı bütün soru işaretlerine cevap veriyoruz. İşte tarlada kaza ile alakalı bütün merak ettikleriniz!

Tarlada traktör kazası tazminat hakkı doğuran bir durum olarak kabul edilmektedir. Ancak karayolunda gerçekleşmeyen kazaların bir trafik kazası olduğu düşüncesi yerleşik değildir. Peki, gerçekten de trafik kazasının sadece karayolunda mı gerçekleşmiş olması gerekir?

Kanuna göre;

‘Karayolu dışındaki alanlardan kamuya çık olanlara ek olarak park, bahçe, park yeri, garaj, yolcu ve eşya terminali, servis ve akaryakıt istasyonlarında karayolu taşıt trafiği için tercih edilen alanlara ek olarak erişme kontrollü karayolunda ve para ödenerek yararlanılan karayollarının kamuya açık kesimlerinde ve belirli bir karayolunun bağlantısını sağlayan deniz, göl ve akarsular üzerinde kamu hizmeti gören araçların, karayolu araçlarına ayrılan kısımları da karayolu olarak tanımlanmaktadır. Ayrıca toplu trafiğin bulunduğu yerler ile karayoluyla bağlantısı olan yerler de bu kapsamdadır.’

Yukarıdaki açıklamalar düşünüldüğünde tarlada gerçekleşen trafik kazaları da karayolunda gerçekleşmiş olarak değerlendirilmektedir.

Tarlada Traktör Kazasında Tazminat Nasıl Alınır?

Trafik kazası tazminatı ile benzer özellikleri bulunan traktör kazasının nitelik bağlamında herhangi bir eksiklik taşımadığını vurgulamak gerekir. Bu çerçevede kaza gerçekleştikten sonra Kaza Tespit Tutanağı tutulması ve gerekli belgelerin elde edilmesi gerekir. Belgelerin bir araya getirilmesi sonrasında tarlada traktör kazasıyla alakalı tazminat hakkı elde edilmektedir.

Tarlada Traktör Kazası Halinde Destekten Yoksun Kalma Tazminatı

Tarlada gerçekleşen bir kaza sonrasında vefat edenin yakınları destekten yoksun kalma tazminatı talep edebilir. Burada önemli olan şey destekten yoksun kalma için şartların oluşması ve %100 kusurun bulunmamasıdır. Mahkeme nezdinde açılacak olan dava çerçevesinde en adil kararın alınması hedeflenmektedir. Bu bağlamda önemli olan kazanın nerede gerçekleştiği değildir.

Tarlada gerçekleşen kazaların önemli bir kısmı için tazminat talep edilemeyeceği düşüncesi vardır. Ancak bu düşünce tazminat ödemeleri için hatalıdır. Siz de tarlada gerçekleşen bir traktör kazasına karıştıysanız kesinlikle tazminat hakkınızı öne sürmelisiniz.