TRAFİK KAZASINDAN DOĞAN TAZMİNAT TÜRLERİ NELERDİR?

Ölümlü trafik kazaları neticesinde; destekten yoksun kalma tazminatı, ferdi koltuk kaza sigortası tazminatı ve manevi tazminat türleri ortaya çıkmaktadır. Yaralanmalı kazalarda ise  maluliyetiniz sebebi iş gücü kaybınızdan  doğan  maddi tazminat ve manevi tazminat haklarınız ortaya çıkmaktadır.

Maddi hasarlı kazalarda ise; araç değer kaybı tazminatı , hasar farkı  tazminatı, reddedilen tam hasar tazminatı, ağır hasar (PERT) tazminatı ve kazanç kaybı tazminatı ortaya çıkmaktadır.

TRAFİK KAZASINDAN DOĞAN ÖLÜMLÜ, YARALANMALI VE MADDİ HASARLI TAZMİNAT HAKKI İÇİN ZAMAN AŞIMI NE KADARDIR?

Ölüm ve yaralanmalı trafik kazalarında ortaya çıkan  tazminat isteme süresi; Türk Ceza Kanununda düzenlenmiş olan zaman aşımı süresine göre uzar. Yaralanmalı trafik kazalarında süre kaza tarihinden itibaren 8 yıldır. Ölümlü trafik kazalarında ise süre kaza tarihinden itibaren 15 yıldır. Yaşanmış olan aynı trafik kazası  olayında hem ölü, hem yaralı varsa tazminat isteme süresi 15 yıl olacaktır.

Maddi hasarlı trafik kazasından( değer kaybı, hasar farkı, red hasar , ağır hasar ve kazanç kaybından )doğan tüm tazminat haklarınızın zaman aşımı süresi ise 2 yıl olarak belirlenmiştir.

Ferdi kaza koltuk sigortasından doğan tazminatlarda ise kişinin mirasçıları tazminat hakkına sahiptir.

Yine vefat edenin yakınlarının duruma göre manevi tazminat hakları da vardır. Ana sayfamızdaki formu doldurup bizimle iletişime geçtiğinizde sizin için en uygun tazminat türlerini belirleyebiliriz.

ARAÇ DEĞER KAYBI NASIL HESAPLANIR VE KİMLER ALABİLİR?

Değer kaybı tazminatınız ekibimizdeki uzman eksperler ve bilirkişilerce en doğru formül metotlarıyla hesaplanır ve raporlanır. Araç  değer kaybı tazminatı   alabilmeniz için öncelikle kazada tam kusurlu olmamanız şarttır. Kusur oranınız %0, %25 ve %75 olması halinde değer kaybı alınabilirken, kazada tam kusurlu(%100) iseniz değer kaybı alamazsınız.

HASAR FARKI NASIL HESAPLANIR VE HANGİ DURUMLARDA TALEP EDİLEBİLİR?

Hasar farkı tazminatınız, ekibimizdeki uzman eksperler ve bilirkişilerce orijinal parça bedeli ile takılan yan sanayi parçalar arasındaki bedel farkını hiçbir hak kaybına uğramayacak hesaplama yöntemleriyle sizlere ilettikten sonra raporlanır ve sigorta şirketinden talep edilir.

KAZANÇ KAYBI TAZMİNATI NEDİR VE KİMLERDEN TALEP EDİLİR?

Kazanç kaybı, aracınızın hasar onarım süresince kullanılamaması ve işletilememesi sebebiyle ortaya çıkan zarar tazminatıdır. Kazanç kaybı henüz sigorta şirketinden talep edilemezken kazaya sebebiyet veren kişilerden talep edilmektedir.  

SİGORTA ŞİRKETİ BELİRLİ SEBEPLER İLERİ SÜREREK HASAR ÖDEMESİNİ REDDETTİĞİ DURUMLARDA NE YAPABİLİRİM?

Sigorta şirketi gerçekleşen hasar için uyumsuzluk olduğu kanaatine vardığı durumlarda  hasar ödemesini yapmaktan kaçınmaktadır. Sigorta şirketinin kaçındığı durumlar;

alkollü araç kullanımı, ehliyetsiz sürücü ve kasten hasara sebebiyet vermek gibi konulardır. Bu gibi haklı bir neden olmadığı sürece sigorta şirketi aracınızda oluşan hasar bedelini ödemekle yükümlüdür.

TRAFİK KAZALARINDA BEDENİ HASAR TAZMİNATI HESAPLAMASI NASIL YAPILIR?

Ölümlü ve yaralanmalı trafik  kazalarında  hayatını kaybedenin yakınlarına veya  kazazedelere ödenecek tazminat tutarı alanında uzman kişiler ve Aktüerya Bilirkişilerince nitelikli olarak hesaplanmaktadır. Bu hesaplama uğranmış olan zararın tam olarak tespiti noktasında çok önemlidir. Ölümlü ve yaralanmalı trafik kazasında zarar gören kişinin geliri belgelenemiyorsa asgari ücret üzerinden zararın hesaplandığını belirtmek gerekir.

TRAFİK KAZASINDA VEFAT HALİNDE KİMLER TAZMİNAT ALABİLİR?

Trafik kazasından kaynaklanan vefat durumunda ortaya çıkabilecek cenaze,  defin masraflarını, ferdi kaza koltuk tazminatı ve destekten yoksun kalma tazminatını vefat edenin eşi, çocukları, anne ve  babası maddi ve manevi tazminat olarak almaya hak sahibidir.

KAZADA KUSURLU OLARAK ÖLEN SÜRÜCÜNÜN YAKINLARI TAZMİNAT ALABİLİR Mİ?

Yargıtay bu konuda içtihadını değiştirmesi sonucunda tam kusurlu olan sürücüler dahil bu kusurlu sürücülerin  vefatları halinde aileleri için destekten yoksun kalma tazminatı almalarını mümkün kılmıştır.

KAZA YAPAN ARACIN TRAFİK SİGORTASI VE KASKOSU YOKSA NE YAPILABİLİR?

Karayolları Trafik Kanunu  gereğince,  zorunlu trafik sigortası yaptırmayan araçların trafiğe çıkması yasaktır.

 

Ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarında zorunlu trafik sigortası bulunmayan ve trafikte bulunan araçların verdiği maddi ve manevi zararlardan dolayı üçüncü kişilerin mağdur olmasını  engellemek amacıyla güvence hesabı kurulmuştur.Kazaya sebebiyet veren tarafın trafik sigortası bulunmasa dahi güvence hesabından söz konusu maddi ve manevi tazminat talep edilebilir. Maddi hasarlı trafik kazalarında ise karşı tarafın trafik sigortası bulunmadığı takdirde, bu bedel kazaya sebebiyet veren kişinin kendisinden tahsil edilmektedir.

TRAFİK KAZASINDA YARALANDIM FAKAT KARŞI TARAFTAN ŞİKAYETÇİ OLMADIM, MADDİ HASARLI KAZA ANINDA TUTANAK TUTULMADI YİNE DE TAZMİNAT ALABİLİR MİYİM ?

Trafik kazalarından doğan yaralamalarda mutlaka ifadeniz alınır ve şikayetçi olup olmadığınız sorulur. Yine bir yakınınızın ölümüyle sonuçlanan trafik kazasında da mutlaka Emniyet ya da Cumhuriyet Savcılığı ifadenizi alarak şikayetinizin olup olmadığını sorar. Maddi(destekten yoksun kalma tazminatı, ferdi koltuk kaza sigortası tazminatı vb.) ve manevi tazminat haklarınız şikayet hakkınızla bağlı olmadığı için bu haklarınızı talep edebilirsiniz. Ancak dosyanıza bir uzlaşmacı atanmış ve karşı tarafla uzlaşmışsanız tazminat talep edemezsiniz.
Maddi hasarlı trafik kazanızdan sonra tutanak tutulmazsa, kaza dolayısı ile meydana gelen hasarı sigorta şirketi karşılamaz ve ödemeyi kendi cebinizden yapmak zorunda kalırsınız. Kaza geçirdiğiniz sırada tutanak belgesi yoksa mobil kaza tutanağı uygulamasını da kullanabilirsiniz.

KUSURLU OLDUĞUM MADDİ HASARLI TRAFİK KAZASI SONUCUNDA ARACIMDA OLUŞAN HASARI KENDİ KASKOM KARŞILAR MI?

Kusurlu olan siz olsanız bile (tek taraflı bir kaza gibi) kasko sizin aracınızın hasarını karşılayacaktır.

Biz Sizi Arayalım!

    Ad Soyad: E-mail: Telefon Numarası:

    Ücretsiz Danışma Hattı

    7/24 Sizlere kesintisiz destek için bize ulaşın.