maddi hasarlı trafik kazası tazminat, Maddi hasarlı trafik kazası

Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tazminat Davası

Maddi hasarlı trafik kazası tazminat davası, en az bir motorlu aracın farklı bir araca ya da yayaya çarpması durumunda başvurulabilecek davadır. Bir motorlu aracın yaya, araç, hayvan ya da nesneye çarpması sonucunda oluşan olay trafik kazası olarak ifade edilmektedir. Trafik kazalarının oluşması durumunda maddi ve manevi hasarlar oluşmaktadır. Bunun yanı sıra kaza sonucunda ölüm ya da yaralanma durumları söz konusu olmaktadır. Trafik kazası neticesinde zarara uğrayan birey ya da bireyler kazada kusurlu olan tarafa dava açarak zararlarının karşılanmasını talep edebilmektedir.

Trafik kazası hukuki açıdan ölümlü trafik kazaları, yaralamalı trafik kazaları ve maddi hasarlı trafik kazaları şeklinde sınıflandırılmaktadır. Bu yazıda maddi hasarlı trafik kazalarında dava ve tazminat konuları işlenecektir.

Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tazminatı Davası Görevli Mahkeme

maddi hasarlı trafik kazası tazminat davası uygulamaları günümüzde sık sık karşılaşılan bir durumdur.  Zararların karşılanması için tercih edilen tazminat davaları Türk Borçlar Kanunu’nun 49. maddesine göre düzenlenmektedir.

Trafik kazasından sonra maddi hasarların oluşması söz konusudur. Bu durmda dava edilebilecek tüzel ve gerçek kişiler genel olarak aşağıdaki gibidir.

  • Araç sahibi
  • Sürücü ve yardımcıları
  • Sigortası
  • Güvence hesabı

Trafik kazasında maddi hasarların oluşması durumunda maddi ve manevi tazminat davalarının söz konusu olabileceğinden bahsettik. Kazada maddi hasarların oluşması durumunda zararların giderilmesi için tazminat davası açılmaktadır. Bu davalarda görevli olan mahkeme Asliye Hukuk Mahkemesi’dir. Fakat tazminat davasının sigorta şirketine açılması durumunda görevli mahkemenin değişmesi mümkündür. Bu durumunda davalar Asliye Ticaret Mahkemesi’ne açılmaktadır.

Trafik Kazalarında Arabuluculuk

Trafik kazası neticesinde bireylerin açmaya hak kazandığı tazminat davalarında arabuluculuğa başvurmak için bir zorunluluk yoktur. Bu doğrultuda sigorta şirketlerine aynı davayla husumet yönetilmesi durumu oluşabilmektedir. Sigorta poliçesi kapsamında sigorta şirketine karşılık arabuluculuğa başvurma zorunluluğu vardır. Ancak dileyen taraflar dava açılmadan çok daha kısa bir süre içerisinde sorunu çözebilmektedir. Kişiler bu durumun sonuçlanması adına arabuluculuk hizmetlerinden de faydalanabilmektedir. Bu sayede tarafların birbirleriyle ortak bir paydada buluşarak iki tarafında içine sinen bir süreç oluşabilmektedir. Maddi hasarlı trafik kazasıyla ilgili detaylara web sitemizden ulaşabilirsiniz.