Kimler Destekten Yoksun Kalma Tazminatı İster

Kimler Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Alır?

Kimler destekten yoksun kalma tazminatı alır? sorusu bir yakınını trafik kazasında ya da farklı bir nedenle kaybeden herkesin merak ettiği konudur. Bu nedenle de ölümün gerçekleştiği bir kaza ya da olay sonrasında destekten yoksunluk tazminatı için kimlerin destek alabileceğine bir göz atmakta yarar vardır. İşte destekten yoksun kalma tazminatı ile alakalı bütün merak ettikleriniz!

Destekten yoksunluk tazminatı istemek için vefat eden kişinin yaşarken destek sağladığı kimse olmak gerekir. Bu çerçevede destek alan kimse vefat edenin yakını olabilmektedir. Ancak kanuni anlamda akrabalık ilişkisi şart koşulmamıştır. Yani destek alan kimse akrabalık bağı olmayan kimseler de olur. Böylesi bir durumda ölenin desteğinin alındığına dair bir ispat yükümlülüğü doğar.

Destekten yoksun kalma tazminatı istemek için ölenin akrabası olmak yeterli bir koşul olarak sayılmaktadır. Ancak her akrabanın bu hakkı kullanması mümkün değildir. Burada en önemli konulardan bir tanesi vefat edenin desteğinin alınıyor olmasıdır. Yani eşi, çocukları ya da anne – babasıyla ilgilenmeyen kimseler vefat ettikten sonra destek talep edilmesi söz konusu değildir.

Anne ve Baba Destekten Yoksunluk Tazminatı İsteyebilir mi?

Yargıtay İçtihatları değerlendirildiğinde vefat edenin anne ve babası destekten yoksun kalma hakkına sahiptir. Anne ve babanın bu hakkı kullanmaya ihtiyaç duymadıkları ya da duymayacakları yönünde bir değerlendirme yapmak mümkün değildir. Vefat edenin destek veremeyeceği anne ve babası tazminat haklarını kullanabilecektir.

Nikahsız Eş Destekten Yoksun Kalma Tazminatı İster mi?

Birlikte yaşayan ve makul süredir eş hayatı olan kimseler arasındaki ilişki destekten yoksunluk tazminatı kapsamında değerlendirilmektedir. Bu çerçevede nikahsız eş ile nikahlı eş arasında herhangi bir fark olmayacaktır. Nikahı olmayan eş destekten yoksunluk konusunda taleplerini ileterek tazminat hakkını kullanabilmektedir.

Siz de kimler destekten yoksunluk tazminatı isteyebilir? diye merak ediyorsanız bütün soru işaretlerinize bizimle iletişime geçerek cevap verebilirsiniz. Ekibimiz, bütün sorunlarınıza cevap verirken aynı zamanda destekten yoksun kalma konusunda başvuru ile alakalı da size yol gösterecektir. O halde vakit kaybetmeden bizimle iletişime geçin ve bütün süreç ile ilgili bilgi alın!