Geçici İş Göremezlik, Geçici İş Göremezlik Tazminatı

Geçici İş Göremezlik Nedir?

Geçici iş göremezlik tazminatı-Geçici iş göremezlik; sigortalı bireylerin iş kazası, meslek hastalığı ya da trafik kazası nedeniyle geçici olarak iş gücünü kaybetmesidir. SGK tarafından yetkilendirilen kişi veya heyet tarafından verilen raporla sigortalının geçici çalışmaması sağlanmaktadır. İstirahat Raporu olarak da bilinen rapor sayesinde birey belli bir süre iş yerinden uzak kalır. Bu durum kazancın eksilmesine neden olmaktadır. Ancak geçici iş göremez ödeneği bu konuda kaybın önlenmesi adına oldukça avantajlı bir çözümdür.

Geçici İş Göremezlik ile Alakalı Bilinmesi Gerekenler

Bu konuda merak edilen detaylardan bir tanesi ödenektir. Ödeneğin nasıl alınacağı ve şartları konusunda araştırma yapan sigortalıların mutlaka bilmesi gereken detaylar aşağıdaki gibidir.

Geçici olarak iş göremez raporu alacak olan sigortalıların ödenekten yararlanabilmeleri adına kanunda belirlenmiş sınırlar içerisinde prim ödemelerinin yapılması gerekmektedir. Bu çerçevede iş göremez raporunun alındığı tarihten önceki 1 yılda 90 günlük prim ödemesinin gerçekleştirilmesi şarttır. Buna ek olarak istirahatin başladığı tarih itibarıyla sigortalılığın sona ermemesi de önemlidir. Ayrıca sigortalının yetkili kurumlardan rapor alması ve rapor süresince işyerinde çalışmaması gerekir.

İş Göremez Raporu için Ödeme Yapılır mı?

Geçici iş görmezlik raporu alan kimseler için ödeme raporun niteliğine göre farklıdır. İş kazası ve meslek hastalığı nedeniyle ödemeler ilk günden itibaren yapılmaktadır. Ancak hastalık ve diğer hallerde ödemeler ilk 2 gün gerçekleştirilmemektedir. Bu durumda sigortalı 3. günden itibaren ödeme almaya başlar.

Ödemelerin hesaplanması esnasında son 12 aylık kazancın ortalaması belirlenerek günlük kazanç ortaya çıkar. Bu kazanç üzerinden de kaç günlük iş görmezlik raporu alındıysa ona uygun bir sonuç ortaya çıkarılması mümkün olacaktır. Raporun başladığı tarih esas alındığında son 1 yılda prim ödemesi 180 günden az olanlar söz konusu olabilmektedir. Bunlar için iş görmezliğin başladığı tarihteki prime esas kazanç alt sınırının iki katı aşılamamaktadır.

Tüm bu değerlendirmeler ışığında geçici iş göremezlik tazminatı konusunda titiz bir yaklaşım söz konusudur. Siz de rapor almak ve iş görmezlik konusunda sorunsuz bir süreç yaşamak mı istiyorsunuz? O halde hemen bizimle iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.