Destekten Yoksun Kalma Tazminatı

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı

Destekten yoksun kalma tazminatı, trafik kazası sonrasında ölen kişinin yakınları tarafından talep edilen bir tazminat türüdür. Vefat eden kişinin desteğinden mahrum kalan kimselere ödenen bu tazminat ölüm kaynaklı maddi kötüleşmeye karşılık sağlanmaktadır. Bu dava türü ile ölenin yaşaması durumunda alınacak desteğin karşılanması adına tercih edilmektedir.

Destekten Yoksun Kalma Tazminatını Kimler Talep Eder?

Destekten yoksun kalma tazminat, maddi bir tazminat davası olarak bilinmektedir. Bu nedenle de ölen kişinin maddi desteğinin alınması dava açabilmek adına asıl şart olarak kabul edilmektedir. Böylesi bir yaklaşım gereği destekten yoksun kalma davası açmak adına aşağıda kimselerin hak sahibi olduğu kabul edilmektedir.

Ölenden Destek Alan Herkes

Ölen kimseden destek alan herkes destekten yoksun kalma tazminatı talep edebilmektedir. Bu noktada kişinin kim olduğundan ziyade yaşarken ölenden destek alıyor olması yeterli bir durumdur. Nişanlı, amca, dayı, hala, teyze ya da kuzen olabilmektedir. Ayrıca arkadaş, burs verilen öğrenci gibi kimseler de ölenden destek alanlar arasında kabul edilmektedir.

Eş, Çocuk, Anne ve Baba

İnsanların yaşarken birbirlerine destek oldukları konusunda hukuki bir karineden söz etmek mümkündür. Bu çerçevede bir kimsenin annesi ve babası gibi yakın akrabalarına destek olduğu düşüncesi hukuki bir gerçekliktir. Kişinin trafik kazası ile vefat etmesi durumunda destekten yoksun kalma tazminat için başvuru yapılması mümkündür. Ancak destekten yoksun kalma tazminat için aileyle ilgilenmek ve onlarla yaşıyor olma şartı konmuştur. Ailesiyle hiç ilgilenmemiş bir kimsenin destekten yoksun kalma tazminatına hak kazanacağı söylenemez.

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Hangi Mahkemede Öne Sürülmektedir?

Bir kimsenin destekten mahrum kalması halinde mahkemeye tazminat davası açması gerekir. Bu çerçevede dava, davalının ikametgâh adresinin bulunduğu yer mahkemesinde açılmaktadır. Ancak davalıların birden fazla olması halinde bir davalının ikamet adresi dikkate alınabilmektedir.

Ölümlü trafik kazası meydana geldiğinde mutlaka başvurulması gereken bir durum vardır. Çünkü destekten yoksun kalma tazminatı zamanaşımına uğrayabilmektedir. Bu nedenle de tazminat yükümlüsünün öğrenilmesi sonrasında 2 yıllık hak düşürücü süreden söz etmek gerekmektedir. Dava ve diğer bütün konularla alakalı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.