Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Hesaplama

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Hesaplama

Destekten yoksun kalma tazminatı hesaplama, trafik kazası sonrasında vefat eden kişinin yakınları tarafından merak edilen bir konudur. Bu durumda destekten yoksun kalmanın ödemesi ile alakalı ne tür bir ödeme gerçekleştirileceğine bakılmaktadır. Çünkü olayın gerçekleştiği durumdaki değişkenler farklı olduğundan her ölümlü kazada destekten yoksun kalma tazminatı aynı değildir.

Destekten yoksun kalma tazminatı hesaplaması yapılırken öncelikli olarak aşağıdaki detaylara bakılmaktadır. Bu detaylar sayesinde bireyin akraba ve yakınlarına ödenecek olan miktarın net bir şekilde belirlenmesi mümkündür. İşte destekten yoksun kalma tazminat söz konusu olduğunda hesaplama esnasında dikkat edilen unsurlar!

  • Trafik Kazası Nedeniyle Vefat Eden Kişinin Yaşı
  • Destekten Yoksun Kalan Kişilerin Yaşı
  • Trafik Kazası Nedeniyle Vefat Eden Kişinin Maaşı
  • Trafik Kazası Nedeniyle Vefat Eden Kişinin Mesleği
  • Kazada Kusur Durumu
  • Kazanın Gerçekleştiği Tarih

Tüm bu detaylar dikkate alınarak daha başarılı bir hesaplama gerçekleştirilmektedir. Çok teknik bir konu olan hesaplama genellikle bu alanda uzmanlar tarafından yapılmaktadır.

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Hesaplama İşlemi Nasıldır?

Trafik kazası nedeniyle yaşanan destekten yoksun kalma durumlarına karşı öncelikli olarak belgelerin eksiksiz bir şekilde hazırlanması ve ilgili kurumlara ibraz edilmiş olması şartı aranmaktadır. Bu nedenle de destekten yoksun kalma tazminatları ile alakalı doğru sonuçlar elde edilmektedir.

Kaza tarihinde kişinin kusur oranı ve yaşı dikkate alınmaktadır. Böylelikle geriye kalan ömründe elde etmesi muhtemel gelirler belirlenmektedir. Burada belirlenen süre genel olarak bir insanın belli bir yaşa kadar çalışabiliyor olduğu gerçeğinden hareketle ortaya çıkar. Kusur oranının da ele alınmasıyla destekten yoksun kalanların tazminat hesaplaması gerçekleşir. Bu çerçevede çocuk sayısı, evlilik durumu ve daha pek çok husus ele alınarak sonuçlara ulaşılmaktadır. Böylelikle destekten yoksun kalma tazminatı hesaplaması ile alakalı bütün süreç gerçekleşir.

Tazminat Hesaplamasını Kim Yapar?

Hesaplama ciddi bir uzmanlık gerektirdiğinden ve bu konu bir davaya konu olduğundan nihai kararı mahkeme vermektedir. Bütün değişkenleri dikkate alan mahkeme heyeti aynı zamanda adil bir karar almayı da çok önemser. Destekten yoksun kalma tazminatı hesaplama ile alakalı detayları öğrenmek mi istiyorsunuz? O halde bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.