Değer Kaybı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Değer Kaybı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Değer kaybı başvurusu, trafikte seyreden araçların karıştığı kazalar sonrasında yaşanan maddi kayıpları tazmin etmek amacıyla gerçekleşir. Kazanın neden olduğu kaybı ortadan kaldırarak araç satışında ortaya çıkacak değer düşüklüğünün ortadan kalkması şarttır. Bu çerçevede trafik kazası tazminat davasından farklı olarak değer kaybına yönelik başvuruyu göz ardı etmemeniz gerekmektedir.

Araçlarda Değer Kaybı

Araç değer kaybı başvurusu çok merak edilen bir konudur. Trafik kazası gerçekleştikten sonra can kaybı olmamışsa bireyleri düşündüren en önemli husus araçta ortaya çıkan hasardır. Kasko Sigortası aracın hasarını karşılasa da ikinci el araç satışında kaza kaynaklı bir değer düşmesi gündeme gelecektir. Bu durumda araçta yaşanacak değer düşüklüğünü kaza sonrasında talep etmek makul bir seçenek olacaktır. Siz de aracınızın bir kazaya karışması halinde yaşadığınız değer kaybını geri almak için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz.

Değer Kaybı Başvurusunun Yapılması

Araçta bir kaybın ortaya çıkması tek başına araç değer kaybı başvurusu yapmak için geçerli değildir. Bu durumda aşağıdaki koşulları dikkate alarak başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz.

  • Kazanın üzerinden 2 yıl geçmemiş olmalı,
  • Kazada %100 kusurlu olmamalısınız,
  • Araç yaşı 36’dan fazla olmamalı,
  • Araç hurdaya çıkmamış olmalı.

 

Değer Kayıp Başvurusu için Atılması Gereken Adımlar

Trafik kazası gerçekleştikten sonra aracınızda değer kaybı olduğu gerçeğini de düşünmelisiniz. Bu çerçevede derhal bir Kaza Tespit Tutanağı düzenlemelisiniz. Düzenleyeceğiniz tutanak ile alakalı karşı taraf zorluk mu çıkarıyor? O halde Trafik Polisi ile iletişime geçerek gerekli önlemlerin alınmasını sağlayabilirsiniz. Kaza sonrasında tutanak tuttuysanız kendiniz aracın tamir edilmesini sağlayarak bu konuda fatura talep etmelisiniz. Sonrasında elinizdeki bütün evrakı kullanarak araç için değer kaybı başvurusu tamamlayabilirsiniz.

Değer Kaybı Başvurusu Nereye Yapmak Gerekir?

Aracınızda meydana gelen hasarın tazmin edilmesini sağlamak istersiniz. Bunun için kazada kusurlu olan tarafın sigorta şirketine başvuru yapmanız gerekir. Başvurunuzu zamanında ve eksiksiz bir şekilde yaparak değer kaybının ödenmesini isteyebilirsiniz. Eğer kusurlu olan tarafın sigorta şirketi yoksa bu durumda farklı bir yaklaşım ortaya çıkar. Sürücü ya da ruhsat sahibine yönelik dava açmanız mümkündür.

Araç değer kaybı başvurusu yaparken öncelikle Trafik Sigortası düzenleyen şirkete başvurmalısınız. Bu konuda bir sonuç alamadığınızda Sigorta Tahkim Komisyonu nezdinde başvurunuzu yenileyebilirsiniz. Böylelikle daha başarılı bir sonuç alabileceğinizi de unutmamalısınız. O halde aracınızla alakalı değer kaybı başvurularını hemen yapın. Bu sayede kayıpların önüne geçin!