Bedeni Hasar ve Yaralanmalı Trafik Kazası Sonrası Talep Edilecek Tazminatlar. - Trafik Kazası Tazminatı - Değer Kaybı Tazminatı

Bedeni Hasar Nedir?

Bedeni Hasar, Zorunlu Trafik Sigortası kapsamında düzenlenen bir konudur. Sigortalı aracın kazaya karışması durumunda sürücünün kusuru nedeniyle karşı tarafta bedeni hasarlar meydana gelmesi muhtemeldir. Bu noktada kaza sonrasında daha az kusurlu olan tarafın bedenen hasar görmesi bedeni hasar kavramının ortaya çıkmasında rol oynamaktadır. Yaralanma, sakatlık, vefat ve maluliyet gibi pek çok konuyu kapsayan bedeni hasarın amacı olası bir tazminat başvurusuna karşı ödeme yapılmasıdır.

Bedeni Hasarı Kim Karşılar?

Trafik Sigortası, trafikteki genel işleyişin sağlanması adına tercih edilen uygulamalardan bir tanesidir. Bu çerçevede hem maddi hem de manevi hasarlara karşı trafik sigortasının çok büyük bir rolü olduğundan söz edilmektedir. Bedeni hasarın karşılanması kazada kusurlu olan tarafça gerçekleştirilmektedir. Söz konusu ödeme ise kusuru olan tarafın yaptırdığı trafik sigortası bağlamında ele alınmaktadır. Ancak uygulamada sık sık yanlış anlaşılan bir durumdan da söz etmek gerekir.

Trafik sigortaları bedeni hasar konusunda karşı tarafın masraflarını karşılar. Kasko sigortaları ise kusura bakmaksızın sizin bedeni hasarınızla ilgili ödemeleri gerçekleştirir.

Bedeni Hasarın Varlığı Durumunda Ne Yapmak Gerekir?

Bir trafik kazasının ortaya çıkması halinde tarafların hem bedeni hem de maddi hasarı ortadan kaldırmak adına tutanak tutulmalıdır. Kaza Tespit Tutanağı doldurulması durumunda gerekli evrak hazırlanmıştır. Sonrasında ilgili kurumlara ibraz edilecek olan belgeler sayesinde ödemenin yapılması adına gerekli önlemler alınmış olur. İbraz edilecek belgelerle birlikte bedeni hasar ihbarı da mutlaka gerçekleştirilmelidir.

Bedeni Hasar İhbarı Nasıl Gerçekleştirilmektedir?

Bir kaza sonrasında ortaya çıkan hasarın karşılanması amacıyla hasara dair bir ihbarın yapılması şarttır. Bu çerçevede bedeni hasarın karşılanması adına gerçekleştirilecek ihbar için aşağıdaki belgelerin hazırlanması gerekmektedir.

  • Kaza Tespit Tutanağı
  • Araç Ruhsatı
  • Ehliyet
  • Alkol Raporu
  • Doktor Raporu
  • Tedavi Giderleri Faturası
  • Bedeni Maluliyet Belgesi
  • Vefat Halinde Ölüm Belgesi ya da Otopsi Raporu

Bedeni hasara dair bu belgelerin toplanarak ibraz edilmesiyle birlikte gerekli zararın karşılanması mümkündür. Aksi takdirde hasar ortaya çıkmış olsa dahi gerekli başvurular yapılmadığından herhangi bir ödeme olmayacaktır. Bedeni hasara dair soru ve sorunlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.