Araç Değer Kaybı Hesaplama, Değer kaybı tazminatı hesaplama

Araç Değer Kaybı Hesaplama

Araç değer kaybı hesaplama veya değer kaybı tazminatı hesaplanma trafik kazası sonrasında araçlarda oluşan değer kaybı zararını içermektedir. Anayasa mahkemesinin karayolları trafik kanunu ilgili maddelerde değişiklik olması neticesinde araç değer kaybı hesaplama tablolarında değişikliğe gitmiştir. Bu noktada araç değer kaybı hesaplama, aracınızın trafik kazası sonrasında kaybettiği değeri öğrenmeniz için gerekli olan bir hesaplama türüdür.

Trafik kazası sonucunda hasarlanan araçlar, tamir edilseler dahi Tramer kayıtlarında hasarlı araç olarak geçerler. Bu doğrultuda araçların değer kaybı yaşadığını ifade edebiliriz. Araç değer kaybın nasıl olduğu ve nasıl en aza indirilebileceği ile ilgili detaylar aşağıdaki gibidir.  Peki, araçlarda değer kaybı nasıl olur?

Araç Değer Kaybı Nedir? Nasıl Olur?

Bir trafik kazası neticesinde hasarlı olan araçlardan gerçekleştirilen onarım, parça değişimi gibi çeşitli işlemler araçların 2.el piyasa değerlerinin düşmesine neden olmaktadır. Bu durumda araç değer kaybı ya da hasar değer kaybı ortaya çıkmaktadır. Aracın orijinalliğinin azalması ve piyasa değerinin düşmesi olarak da ifade edilebilmektedir. Kaza sonrasında hasar alan araçların değer kaybını şu şekilde ifade etmek mümkündür:

Aynı marka ve modelde olan, özellikleri birbirine yakın olan iki araç düşünün. Bu araçlardan biri kaza yapmış ve motor parçasının değiştirilmiş olduğunu ifade edelim. Araca takılan parça orijinal olsada birçok kişi tamir yapmayan, kazan yapmayan araçları satın almak istemektedir. Bu nedenle hasarlı olan ve parçası değiştirilen 2.el piyasasında değer kaybı yaşamaları söz konusudur. Üstelik kusursuz olunsa ve hasar masrafları ödense bile bu araç değer kaybetmektedir. Bu nedenle mağduriyet olmaması için araç değer kaybının ödemesi de gerçekleştirilmektedir. Değer kaybı tazminatı hesaplama, alanında uzman ekspertiz ve adli bilirkişiler tarafından yapılmaktadır.

Araç Değer Kaybını Kim Karşılar?

Kaza tam veya kısmi kusurlu olan taraflar, araç değer kaybını kusurlu taraftan alırlar. Eğer kazada hiç kusurunuz bulunmuyorsa araç değer kaybını karşı taraf karşılamak zorundadır.Ancak değer kaybının karşılanması için karşı tarafa bir tazminat davası açılması gerekebilmektedir. Bu noktada tazminat davasının açılması zorunludur. Aksi takdirde değer kaybının karşılanması için bir girişim söz konusu olmaz.